Przenośniki taśmowe - taśmociągi, transportery i podajniki taśmowe

Przenośniki taśmowe - taśmociągi, transportery i podajniki taśmowe

Przenośniki taśmowe (taśmociągi) służą do transportu elementów o zróżnicowanej podstawie i kształcie m.in. kartonów, pojemników, skrzynek, płyt drewnianych, arkuszy blachy, wytłoczek, wykrojów itp. Podajniki taśmowe są także stosowane do sortowania i rozdzielania towarów w tzw. strefach kompletacji, doskonale sprawdzają się w przypadku towarów o małych gabarytach i niewielkiej masie.

Czym dokładnie są przenośniki taśmowe?

To transportery wyróżniające się stosunkowo prostą budową oraz dużą niezawodnością, które są tworzone przede wszystkim z myślą o automatyzacji produkcji. Na chwilę obecną stanowią powszechnie wykorzystywany środek transportu materiałów sypkich oraz ziarnistych. Podstawą projektowania tego typu robotów przemysłowych wyposażanych w podajniki taśmowe oraz taśmociągi są zaawansowane metody obliczeniowe. Przenoszenie surowca przez przenośnik taśmowy może odbywać się w sposób ciągły zarówno przy załadunku ręcznym, jak i mechanicznym.

Przenośnik taśmowy wyposażony w taśmociąg znajdzie zastosowanie między innymi w:

 • górnictwie,
 • energetyce,
 • hutnictwie,
 • gospodarstwach rolnych,
 • dużych zakładach przemysłu spożywczego,
 • portach przeładunkowych,
 • na placach składowych itp.

Coraz częściej maszyny zbudowane z krótkich, pojedynczych urządzeń z taśmociągami zastępuje się długimi przenośnikami.

Podstawowe informacje o taśmociągach

 • przy zastosowaniu odpowiednich prowadnic bocznych tzw. welkant, taśmociąg umożliwia również transport materiałów sypkich,
 • przenośniki taśmowe doskonale sprawdzają się przy komunikacji między kondygnacjami budynków, pomostów magazynowych, jak również przy niwelacji poziomów łączonych systemów, przy większym kącie wzniesienia stosowane są dodatkowe zabieraki wspomagające transport towarów,
 • rodzaj taśmy jaką ma transporter taśmowy, jej właściwości i wymiary są dobierane indywidualnie w zależności od typu ładunku, środowiska pracy (np. przemysł spożywczy), oraz właściwości fizycznych transportowanych detali,
 • taśmociąg posiada konstrukcję nośną wykonaną ze stali cynkowanej galwanicznej lub ogniowej oraz z czarnej, węglowej stali St3S pokrytej powłoką ochronną, a także stali kwasoodpornej i nierdzewnej (w zależności od funkcji przenośnika),
 • transportery mogą mieć dostosowaną kolorystykę konstrukcji, elementów ruchomych czy osłon, osobno ustalaną z użytkownikiem, np. może być dostosowane do logotypu przedsiębiorstwa, przy zachowaniu odpowiednich przepisów normatywnych związanych z bezpieczeństwem,
 • przenośniki taśmowe wykonywane są w wymiarach i kształcie dopasowanym pod potrzeby naszych Klientów, zaprojektowane w pełnej integracji z innymi urządzeniami produkcyjnymi, transportu, systemami pozycjonującymi i pakującymi, drukarkami, etykieciarkami, skanerami i wszelkiego typu systemami wizyjnymi (skanery, kamery itp.),
 • odmianą taśmociągów jest nowa seria PTM tj. przenośnik taśmowy modułowy, który posiada nowy design konstrukcji bocznej, oraz prowadzenia transportowanych jednostek wpływa w znaczny sposób na skrócenie czasu w trakcie rekonfiguracji torowiska transportu, czy też wymiany podstawowych komponentów bez użycia specjalistycznych narzędzi.

 

Transporter taśmowy może służyć do transportu różnego rodzaju towarów. Zachęcamy do zapoznania się z galerią zdjęć przedstawiającą różne taśmociągi i przenośniki taśmowe.

« powrót

Przenośniki taśmowe - taśmociągi, transportery i podajniki taśmowe
PRZYKŁADOWE WDROŻENIA:

2023. Automatyczny system transportu pojemników
2023. Automatyczny system transportu pojemników

Dla jednego z Klientów- prężnie działającego na rynku polskiego e-commerce w zakresie wysyłkowej sprzedaży wyrobów farmaceutycznych i drogeryjnych wdrożyliśmy kilkukondygnacyjny, automatyczny system transportu pojemników wraz z antresolą magazynową, oraz systemem regałów półkowych DIMAX. W ramach realizacji zespół inżynierów odpowiedzianych za projekt opracował rozwiązanie jedno-, dwu- oraz trzypoziomowych linii przenośnikowych dopasowując je do potrzeb i wymagań obszaru, oraz realizowanych w nim zadań oraz złożonej infrastruktury obiektu.

2021. System przenośników z rozwiązaniem pick to light do kompletacji zamówień
2021. System przenośników z rozwiązaniem pick to light do kompletacji zamówień

W obiekcie magazynowym Klienta zaopatrującego sklepy branżowe, oraz serwisy w elektronikę użytkową i sprzęt gospodarstwa domowego zamontowano pomost magazynowy i system regałów rozbudowany o system przenośników wraz z rozwiązaniem pick to light wspomagającym wizualną kontrolę kompletacji zamówień.

2020. System transportu i sortowania kartonów wraz z pomostem magazynowym
2020. System transportu i sortowania kartonów wraz z pomostem magazynowym

Ciekawy projekt automatyzacji procesów kompletacji i pakowania. Na inwestycję składały się pomosty magazynowe typu lotnisko połączone z systemem regałów półkowych DIMAX na pomoście, oraz automatycznym systemem transportu przenośnikowego.

2019. System transportu pojemników dla dystrybutora części automotive
2019. System transportu pojemników dla dystrybutora części automotive

Zdjęcia niniejszej realizacji prezentują system przenośników wykonany dla kolejnego Klienta zajmującego się dystrybucją części automotive. W odróżnieniu do poprzedniej realizacji, logika pracy polega na kompletacji towaru do pojemników i ich transporcie do odpowiedniego obszaru pakowania i wysyłki.

2018. System transportu pojemników i kuwetek w e-commerce
2018. System transportu pojemników i kuwetek w e-commerce

Znana polska księgarnia zautomatyzowała odbiór i transport pojemników spod automatycznego sortera do obszaru pakowania.

2018. System transportu felg
2018. System transportu felg

Kolejny dwupoziomowy automatyczny system transportu felg. Urządzenia wchodzące w jego skład- przenośniki wałkowe napędzane poziome i łukowe, przenośniki wałkowe nienapędzane z bramkami unoszonymi, oraz przenośniki taśmowe poziome i ukośne służą usprawnieniu i organizacji pracy na stanowiskach kontroli, naprawy i paletyzacji kół aluminiowych.

2017. System transportu kartonów
2017. System transportu kartonów

Automatyczny system transportu kartonów i ich paletyzacji za pomocą robota przemysłowego wykonany dla Klienta z branży spożywczej.

2017. System transportu gotowych mebli wypoczynkowych dla światowego koncernu
2017. System transportu gotowych mebli wypoczynkowych dla światowego koncernu

Dla światowego koncernu, wiodącego producenta mebli w Europie, PROMAG wykonał instalację 3 ciągów składającą się z przenośnika taśmowego i podestów technologicznych. Od ponad 10 lat dostarczamy tego typu systemy wykorzystywane na halach produkcyjnych do montażu mebli, ich kontroli jakości oraz transportu do pakowania.

2017. System transportu gotowych mebli wypoczynkowych
2017. System transportu gotowych mebli wypoczynkowych

PROMAG wykonał u jednego z polskich producentów mebli tapicerowanych, instalację składającą się z przenośnika taśmowego i podestów technologicznych. Od ponad 10 lat dostarczamy tego typu systemy wykorzystywane na halach produkcyjnych do montażu mebli, ich kontroli jakości oraz transportu do pakowania.

2017. System transportu kartonów, pojemników i odpadów
2017. System transportu kartonów, pojemników i odpadów

Dla wiodącego dostawcy usług dla branży e-commerce na rynku europejskim przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązanie obsługi zwrotów. Wielopoziomowy układ przenośników wałkowych i taśmowych zintegrowany ze stanowiskami pracy zapewnia dwukierunkowy przepływ paczek i pojemników, a także dedykowany system odprowadzania odpadów do sterowanej automatycznie balownicy i prasokontenera. Układ potrafi automatycznie przekierować odpady pomiędzy urządzeniami w momentach nadmiernego obciążenia urządzenia.

2016. System transportu felg aluminiowych
2016. System transportu felg aluminiowych

System transportu kół - felg aluminiowych zrealizowany w 2016 roku - to system wspierający linię produkcyjną producenta tychże elementów, zbudowany z szeregu współdziałających ze sobą przenośników wałkowych, taśmowych i paskowych, w tym także przenośników wałkowych i taśmowych łukowych. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tej realizacji.

2015. System transportu pojemników
2015. System transportu pojemników

Przedstawiamy Państwu kolejną realizację systemu transportu pojemników - wykonaną przez PROMAG S.A. w 2015 roku. Ta jakże ciekawa realizacja dla firmy produkcyjnej prezentowana jest na wybranych zdjęciach. Zastosowaliśmy tutaj szereg urządzeń, m.in. przenośniki wałkowe i taśmowe, transfery, wagi dynamiczne.

2015. System transportu felg
2015. System transportu felg

System zbudowany z przenośników taśmowych: dłuższego, poziomego, oraz z dwóch krótszych przenośników taśmowych ukośnych. Urządzenia zainstalowane na konstrukcji wsporczej w formie estakady (mostu).

2015. Przenośniki do transportu drewnianych elementów mebli
2015. Przenośniki do transportu drewnianych elementów mebli

Przenośniki taśmowe o długości L=20 000mm wykonane dla firmy z branży meblarskiej. Urządzenia tworzą linię do transportu lekkich elementów drewnianych, w systemie pracy trzyzmianowej.

2014. System kontroli wejścia
2014. System kontroli wejścia

Przenośniki przeznaczone do transportu drobnych detali, typu portfele, telefony komórkowe o max. masie 5kg/mb przenośnika. Urządzenia zainstalowane w miejscu wejścia do budynku i kontroli osobistej.

2014. Przenośniki do transportu grzejników
2014. Przenośniki do transportu grzejników

Przenośniki taśmowe przeznaczone do linii pakowania grzejników. Urządzenia o stałej prędkości, z jednokierunkowym układem transportu i maksymalnym obciążeniem 100 kg/mb.

2013. System transportu kartonów
2013. System transportu kartonów

System transportu kartonów zrealizowany w 2013 roku przez PROMAG S.A. dla przedsiębiorstwa z branży motoryzacyjnej. W ramach projektu zastosowano mi.n. przenośniki taśmowe ukośne i przenośniki wałkowe ręczne.

2013. System transportu foteli
2013. System transportu foteli

System zaprojektowany i wykonany dla producenta części samochodowych. Transportowanym ładunkiem są fotele samochodowe umieszczone na specjalnej podstawie ze sklejki.

2012. System transportu witryn sklepowych
2012. System transportu witryn sklepowych

Linia o długości 60m składająca się z przenośników taśmowych o różnej długości. Zastosowanie krótszych odcinków przenośników pozwoli w przyszłości rozbudować system o kolejne moduły.

2012. System transportu tacek z klamkami do lakierni
2012. System transportu tacek z klamkami do lakierni

System przeznaczony do transportu tacek aluminiowych z detalami do lakierni. W jego skład wchodziły przenośniki taśmowe i wałkowe napędzane o różnej długości, oraz przenośniki z taśmą modularną.

2012. Przenośnik do transportu elementów elektrycznych
2012. Przenośnik do transportu elementów elektrycznych

Przenośnik taśmowy przeznaczony dla Klienta z branży elektronicznej. Elementy elektryczne transportowane są w kartonach o wymiarach 400x400x400mm, o wadze nieprzekraczającej 6 kg.

2011. Transport sprzętu RTV AGD do recyklingu
2011. Transport sprzętu RTV AGD do recyklingu

System przenośników przeznaczony do transportu zużytego sprzętu i elementów RTV i AGD w celu demontażu, posortowania i podania do kruszarek, oraz pojemników.

2011. System transportu worków
2011. System transportu worków

Oparty na przenośnikach taśmowych poziomych i ukośnych, zrealizowany przez PROMAG S.A. system transportu worków. System ten pozwala dostarczać worki z góry na dół. Mniejsze worki są umieszczane na przenośniku ręcznie, a większe są przechylane z ręcznego wózka.

2011. System transportu pojemników
2011. System transportu pojemników

Kolejna ciekawa realizacja - tym razem system transportu pojemników dla firmy z branży motoryzacyjnej. Realizacja miała miejsce w 2011 roku. Użyte zostały w niej miedzy innymi przenośniki wałkowe ręczne i przenośniki taśmowe.

2010. System transportu ramek drewnianych
2010. System transportu ramek drewnianych

Kolejna realizacja z 2010 roku. Tym razem system transportu ramek drewnianych zbudowany z przenośników taśmowych odpowiedzialnych za transport na dłuższych odcinkach, oraz przenośników wałkowych i transferów paskowych.

2010. System banderolowania tabliczek czekolad
2010. System banderolowania tabliczek czekolad

System banderolowania tabliczek czekolad został zrealizowany przez PROMAG S.A. w 2010 roku. System bardzo ciekawy, o dużej wydajności i jednocześnie o dużej dokładności działania. Podstawowymi elementami systemu były przenośniki wałkowe i taśmowe-poziome i łukowe.

2010. Przenośniki do transportu cegły szamotowej
2010. Przenośniki do transportu cegły szamotowej

Specjalne przenośniki taśmowe przeznaczone do transportu cegły szamotowej. Urządzenia wykonano w wersji mobilnej-wyposażone są w zestawy kołowe.

2009. System transportu gotowych mebli wypoczynkowych
2009. System transportu gotowych mebli wypoczynkowych

Kolejna realizacja dla producenta mebli wypoczynkowych. System transportu gotowych mebli wypoczynkowych zrealizowany w 2009 roku łączy funkcjonalność podestów technologicznych z przenośnikiem taśmowym, ułatwiającym transport gotowych mebli wzdłuż podestu.

2007. System transportu wyrobów cukierniczych
2007. System transportu wyrobów cukierniczych

Kolejny zrealizowany w 2007 roku system - tym razem przeznaczony dla firmy z branży spożywczej. W realizacji tej do transportu wyrobów cukierniczych - bo to one były transportowane tym systemem - wykorzystano wykonane z stali nierdzewnej przenośniki taśmowe, oraz przenośniki taśmowe ukośne.

2007. System transportu bel folii bąbelkowej
2007. System transportu bel folii bąbelkowej

W 2007 roku powstał także oparty na przenośnikach taśmowych system do transportu bel folii bąbelkowej.

2005. System transportu zgrzewek z solą
2005. System transportu zgrzewek z solą

Kolejna realizacja z 2005 roku. Tym razem PROMAG S.A. zaprojektował, oraz dostarczył, zamontował i uruchomił system transportu zgrzewek z solą. Do realizacji tej użyte zostały m.in. przenośniki taśmowe i przenośniki pionowe. W załączeniu przedstawiamy kilka zdjęć z tej realizacji.

2005. System transportu mebli wypoczynkowych
2005. System transportu mebli wypoczynkowych

Prezentowany system transportu mebli wypoczynkowych, a więc kanap, sof i innych tego typu mebli obejmował głównie przenośniki taśmowe zabudowane w konstrukcji podestu stalowego montażowego, również dostarczonego przez naszą firmę. Realizacja miała miejsce w 2005 roku.

2004. System transportu soli
2004. System transportu soli

Rok 2004 przyniósł bardzo wymagającą dla urządzeń realizację systemu transportu soli. Agresywne środowisko, w którym przyszło pracować zainstalowanym przez PROMAG S.A. przenośnikom taśmowym postawiło przed nami wysokie wymagania jakościowe dotyczące trwałości zastosowanych materiałów i ich odporności na oddziaływanie chemiczne.