Wózek ręczny

Wózek ręczny

Wózki ręczne znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach, szczególnie tam, gdzie transportowane są wyroby niespaletyzowane, nietypowe (np. dłużyzna), bądź w przypadku transportu towaru o zmiennym gabarycie i podstawie transportowej (różnego rodzaju szpul, balotów). Są to urządzenia hybrydowe, łączące w swej konstrukcji wózek ręczny i przenośnik rolkowy (rzadziej blat kulowy).

Wózki ręczne komunikują nitki transportowe położone zasadniczo w niewielkiej odległości od siebie, wykorzystując do pracy siłę mięśni operatora.

Podstawowe informacje o wózkach ręcznych:

  • Do pozycjonowania i blokowania pozycji wózka na danej linii/nitce wykorzystywane są odboje, oraz różnego typu blokady mechaniczne projektowane wg potrzeb. Również przenośniki na wózkach są wyposażone w blokady zapobiegające niekontrolowanemu przejazdowi ładunku.
  • Wózki oparte są z reguły o torowisko, które tworzą profile stalowe, rzadziej elementy hutnicze w postaci szyn.
  •  Wózki ręczne charakteryzuje szybka adaptacja i sprawne dostosowanie współpracy z innymi urządzeniami transportu wewnętrznego. Poprzez brak konieczności zasilania i precyzji wymaganej w układach automatycznych, urządzenia są tanie w nabyciu i utrzymaniu.
  • Wózki tego typu w głównej mierze są projektowane i wykonywane pod konkretne potrzeby danego Klienta,
  • Konstrukcja nośna wykonana ze stali cynkowanej galwanicznie, lub ogniowo, oraz z czarnej węglowej stali St3S pokrytej powłoką ochronną, a także stali kwasoodpornej i nierdzewnej (w zależności od funkcji wózka).
« powrót

Wózek ręczny
PRZYKŁADOWE WDROŻENIA:

2016. System transportu paletek z przekaźnikami
2016. System transportu paletek z przekaźnikami

System wykonany dla Klienta wytwarzającego aparaturę średnich i wysokich napięć. Ręczny system kompletacji wyrobów transportowanych na specjalnych paletkach. W jego skład wchodzą przenośniki wałkowe ręczne, stoły kulowe, oraz wózki ręczne.

2015. System transportu paletek z przekaźnikami
2015. System transportu paletek z przekaźnikami

System wykonany dla Klienta wytwarzającego aparaturę średnich i wysokich napięć. Ręczny system kompletacji wyrobów transportowanych na specjalnych paletkach. W jego skład wchodzą przenośniki wałkowe ręczne, oraz wózki ręczne.

2007. Wózki z blatami kulowymi
2007. Wózki z blatami kulowymi

W 2007 roku zrealizowane zostały przez PROMAG S.A. oparte na wózkach platformowych unoszących wózki z blatami kulowymi.

2007. Wózki transportowe
2007. Wózki transportowe

Ciekawym wyzwaniem była realizacja zapoczątkowana w 2007 roku, polegająca na produkcji dedykowanych wózków transportowych (technologicznych) dla jednej z firm branży motoryzacyjnej. Pracownicy PROMAG S.A. zaprojektowali i wykonali kilka różnych typów wózków transportowych ręcznych, wspierających Klienta na poszczególnych etapach procesów produkcyjnych i magazynowych.

2007. System transportu części samochodowych
2007. System transportu części samochodowych

W 2007 roku zrealizowany został przez PROMAG S.A. system transportu części samochodowych, którego podstawowymi elementami były przenośniki wałkowe, oraz wózki ręczne wykorzystywane do transportu produkowanych w tym zakładzie elementów.