Systemy transportu palet

Systemy transportu palet

Systemy transportu palet stanowią złożone układy urządzeń technologicznych i transportowych połączonych w spójną całość za której logikę i działanie odpowiada nadrzędny sterownik PLC. Systemy dostarczane przez PROMAG S.A. są odpowiedzialne zarówno za procesy logistyczne, jak i połączone procesy wymiany/dostawy jednostek ładunkowych, paletyzacji wyrobów, ich pakowania, znakowania oraz magazynowania, bądź przygotowania do wysyłki.

W zależności od potrzeb, systemy budowane są między innymi dla transportu palet:

 • EUR 800x1200 zgodnych z normą PN-EN 13698-1 : 2005,
 • przemysłowych 1000x1200 zgodnych z normą PN-EN-13698-2 : 2009
 • CHEP 1200x1200
 • DHP 600x800
 • jednorazowych i niestandardowych

Konstrukcja palet ma istotne znaczenie dla tworzonych systemów, w szczególności w obszarze automatyki, między innymi w prawidłowym doborze czujników, jednakże linie transportu PROMAG S.A. są zawsze dopasowane i projektowane do posiadanych przez użytkowników jednostek transportu, począwszy od standardowych palet drewnianych, tworzyw sztucznych, konstrukcji stalowej, czy tekturowej.

Podstawowymi urządzeniami transportu paletowego są:

 • Przenośniki wałkowe paletowe, wykorzystujące do transportu standardowe ocynkowane rolki o średnicy 80mm w zależności od potrzeb i konfiguracji z prowadzeniem bocznym, bądź środkowym. Ze względu na prostą i niezawodną konstrukcję, niski koszt zakupu i eksploatacji, w systemach transportu przenośniki wałkowe stanowią podstawę (główne nitki) linii przesyłowych.
 • Przenośniki łańcuchowe paletowe wykorzystywane w głównej mierze jako uzupełnienie systemów wałkowych, przy zmianach kierunków, oraz przy prostopadłym do kierunku jazdy prowadzeniu palet. Systemy oparte głównie o przenośniki łańcuchowe są przeznaczone do transportu ładunków o znacznej masie, oraz niestandardowej podstawie
 • Transfery i obrotnice, czyli urządzenia do zmiany kierunku z jednoczesnym (w zależności od oczekiwania) dotrzymaniem, bądź nie ich orientacji palety względem linii transportu
 • Przenośniki pionowe i dźwigniki wyrównujące poziomy pomiędzy powierzchniami roboczymi, transportu, bądź załadunku, lub przemieszczające palety pomiędzy kondygnacjami budynków
 • Wózki transportowe stanowiące uzupełnienie urządzeń transportu zarówno w obszarach krótkich linii obsługujących / łączących kilka nitek w danym systemie, jak i wykorzystywane do przesyłu palet na dalekie odległości (do kilkudziesięciu metrów) w jednym kierunku, bądź w systemie wahadłowym
 • Magazynki palet (inaczej stacker / destacker) to urządzenia gromadzące, bądź wydające puste palety, mogące zmagazynować nawet do 20szt. jednostek ładunkowych
 • Urządzenia pozycjonujące: symetryzatory, stopery, spychacze odpowiedzialne w systemach za osiągnięcie prawidłowej pozycji np. przed robotami, owijarkami, etykieciarkami
 • Urządzenia technologiczne: sztaplarki, urządzenia podmiany palet
 • Urządzenia funkcyjne, takie jak roboty, owijarki, bandownice, czy etykieciarki, wykonujące główne funkcje i konkretne procesy na liniach przesyłowych jako uzupełnienie podstawowej funkcji transportu. Stanowią nierzadko podstawę inwestycji w automatyzację obszarów magazynowych i transportu.

Każdy system transportu dostarczany przez naszą firmę jest zaprojektowany indywidualnie do potrzeb naszych Klientów z możliwie najlepszym dostępem użytkowników do każdej z jego funkcji, wymaganą ergonomią i bezpieczeństwem obsługi. W swej konfiguracji wykorzystuje urządzania wg powyższej listy, jednakże PROMAG S.A. w swych realizacjach występuje również w roli integratora istniejących, bądź nowo dostarczanych maszyn i urządzeń.

Dostarczane przez PROMAG S.A. linie projektowane są z zachowaniem głównego warunku minimalizacji wykorzystywanej przestrzeni i maksymalizacji korzyści.

Poza podstawową funkcją logistyczną, przenośniki mogą stanowić doskonałe miejsce magazynowe. W tym celu systemy wykorzystują funkcję buforowania, dzięki której pojedynczy przenośnik może buforować i przetransportować jednocześnie nawet do 4 palet.

Dostarczane systemy muszą spełniać funkcję swobody dostępu dla obsługi i serwisu z jednoczesnym zachowaniem prawidłowych dróg komunikacyjnych. W tym celu transport realizowany może być na kilku poziomach z wykorzystaniem pomostów, konstrukcji wsporczej przy głównym udziale urządzeń dźwignicowych, oraz przenośników pionowych.

Linie projektowane są w oparciu o istniejącą flotę urządzeń transportowych (dostępne wózki) w obszarze obsługi. Poprzez zastosowanie dźwigników załadunkowych typu „M” w prosty sposób umożliwiamy komunikację z systemem nawet przy pomocy paletowego wózka ręcznego.

Wiele z naszych projektów zostało zrealizowanych jako transportery łączące osobne budynki. Nasze linie transportują towary zarówno w łącznikach (tunelach), poprzez pomosty magazynowe, jak również estakady nad zewnętrznymi drogami komunikacyjnymi.

Nasza firma uczestniczy w inwestycjach już na etapie projektowym budynków i infrastruktury, ale również dostarczamy kompleksowe realizacje w oparciu o sprawdzone firmy projektowe i wykonawcze w obszarze budowlanym.

Systemy transportu palet wykorzystywane są jako wsparcie w technologii i procesach produkcyjnych. Doskonałym przykładem mogą być dojrzewalnie, oraz komory i tunele szokowe. Systemy z powodzeniem pracują w zakresach temperatur od -40°C do +150°C i są wykorzystywane w przetwórstwie mleczarskim, mięsnym, owocowo – warzywnym.

Urządzenia PROMAG S.A. spełniają szereg rygorystycznych norm przemysłu spożywczego, czy motoryzacyjnego i z powodzeniem zrealizowaliśmy kilkadziesiąt projektów w tych obszarach.

Systemy transportu palet projektowane są w oparciu o normę PN-EN ISO 12100:2012 „Bezpieczeństwo maszyn”, oraz są zgodne z Dyrektywą Maszynową 2006/42/WE, oraz Dyrektywą Kompatybilności Elektromagnetycznej 2014/30/UE. Zarówno każdy system jak i urządzenie dostarczane przez PROMAG S.A., poddawane jest indywidualnej analizie zagrożeń, na podstawie której, w uzgodnieniu z Użytkownikiem końcowym projektowany i dostarczany jest system zabezpieczeń mechanicznych i automatycznych.

Nasze systemy opierają się tylko na sprawdzonych i cenionych komponentach w głównej mierze niemieckich i polskich dostawców. Dzięki temu możemy zagwarantować ich niezawodność, a w przypadku wystąpienia awarii do sprawnej wymiany elementów dostępnych na rynku europejskim. Mając na względzie indywidualne potrzeby naszych Klientów, jesteśmy w stanie dostarczyć system oparty o podzespoły i części firm wg otrzymanych specyfikacji.

Bogate doświadczenie w realizacji skomplikowanych Inwestycji

PROMAG S.A. funkcjonuje na polskim rynku od 1982 roku i w tym czasie zrealizował bardzo wiele skomplikowanych inwestycji, w tym wiele skomplikowanych systemów transportu palet. Poniżej prezentujemy zdjęcia wybranych realizacji w tym zakresie. Zapraszamy do kontaktu, bardzo chętnie odpowiemy na Państwa pytania dotyczące oferowanych przez nas urządzeń, jak i systemów tych urządzeń.

« powrót