Paletyzacja: roboty przemysłowe paletyzujące i paletyzatory

Paletyzacja: roboty przemysłowe paletyzujące i paletyzatory

Wysoce zaawansowane systemy produkcyjne, transportu, paletyzacji i pakowania wykorzystują w swych procesach roboty przemysłowe. Szczególnym obszarem, w jakim PROMAG S.A. wspiera swoich Klientów, jest obszar paletyzacji. Jest to naturalny proces uzupełniający logistykę wyrobów i ich w pełni kompleksowe przygotowanie do magazynowania i dalszej dystrybucji. Służymy wiedzą naszych inżynierów – konstruktorów w zakresie kompleksowych rozwiązań linii począwszy od transportu pojedynczych detali bądź opakowań zbiorczych, ich paletyzację, pakowanie (owijanie / bandowanie), znakowanie i transport na magazyn w powiązaniu z dostarczaniem palety w dedykowane miejsce składowania (magazyny automatyczne).

Dobrze zaprojektowany system automatycznej paletyzacji łączy w sobie systemy transportu technologicznego i paletowego z jednoczesnym wykorzystaniem urządzeń dodatkowych. Cela robota stanowi zatem kompleksowe połączenie:

  • robota paletyzującego typu PAL bądź NJ (Shelf),
  • chwytaka dedykowanego i indywidualnie zaprojektowanego do danego rozwiązania,
  • przenośników zasilających „feederów” dostarczających produkty w opakowaniach jednostkowych lub zbiorczych w obszar pracy robota,
  • urządzeń sztaplujących (stackujących) i przygotowujących detale do prawidłowego podania pod chwytak,
  • magazynka palet i połączonej linii zasilającej system w główne jednostki transportowe,
  • systemu przenośników paletowych odbiorowych, transportujących spaletyzowane jednostki poza celę robota.

Zamykając opisany powyżej automatyczny „łańcuch technologiczny”, linię transportu wyposażamy najczęściej w owijarkę automatyczną i/lub bandownicę oraz urządzenie etykietujące. PROMAG S.A. jest dostawcą i integratorem kompleksowych rozwiązań dla systemów paletyzacji transportu i magazynowania.

Sercem każdego systemu jest robot przemysłowy - paletyzator wraz z dedykowanym chwytakiem dopasowanym do potrzeb danej linii. Automatycy i konstruktorzy PROMAG S.A. w sposób indywidualny podchodzą do każdego rozwiązania, projektując cele w sposób zapewniający optymalne wykorzystanie prędkości, zasięgu i możliwości pracy ramienia. W zależności od analizy rozwiązania, robot może chwytać zarówno pojedynczy detal (paczkę, worek, pojemnik), jak również przygotowany zestaw kilku sztuk, stosu czy nawet kilku pełnych warstw paletyzowanych towarów. Istotną kwestią jest zatem zarówno prawidłowy dobór robota, jak i urządzeń zasilających, sztaplujących i przygotowujących detale do paletyzacji.

Należy mieć na uwadze, iż chwytak stanowi nierzadko osobne urządzenie wykonujące wiele funkcji w całym procesie paletyzacji.

Poza podstawowym zadaniem chwytu i przemieszczenia detali proponujemy naszym Klientom paletyzatory wyposażone w rozwiązania uprawniające pracę całości linii. PROMAG S.A. może wyposażyć chwytak dodatkowo w moduły pneumatyczne dostarczające przekładki poszczególnych warstw, mechaniczne manipulatory jednostek ładunkowych (podające palety na daną linię) czy też zaawansowane systemy wizyjne i skanujące, dzięki którym możemy sterować funkcjami robota przemysłowego w zależności od zaprogramowanego rodzaju detekcji.

Zrobotyzowane systemy paletyzujące projektowane są przy zachowaniu najwyższych norm, w sposób sprawiający, że paletyzacja jest bezpieczna. Każda cela poddawana jest analizie zagrożeń i ocenie ryzyka. Na tej podstawie typujemy i dostarczamy dopasowane do istniejącej infrastruktury wygrodzenie modułowe wyposażone w wysokiej klasy rygle i elektrozamki, bariery świetlne wykorzystujące funkcje muttingu, całością zawiaduje programowalny sterownik bezpieczeństwa.

Każdy system wymaga indywidualnego podejścia do projektowania, pracy i obsługi, stąd też PROMAG S.A. dostarcza kompleksowe rozwiązania techniczne, czytelną i jasną dokumentację eksploatacyjną oraz oferuje cykl szkoleń dla obsługi i służb utrzymania ruchu. Przekazanie do użytkowania odbywa się przy pełnym wsparciu naszych inżynierów i asyście w trakcie uruchomienia każdego systemu.

Paletyzacja

Układanie produktów na palecie z powodzeniem może być wykonywane dzięki robotom i maszynom. Rozwiązanie takie pozwala optymalizować wydajność paletyzacji, umożliwiając jednocześnie skierowanie mocy przerobowych pracowników na inne zadania.

Jednym z najczęściej automatyzowanych procesów produkcyjnych jest właśnie paletyzacja. Wykorzystywane w tym celu roboty przemysłowe umożliwiają szybsze, bardziej precyzyjne i ciągłe układanie detali na paletach, nierzadko obsługując więcej niż jedną linię produkcyjną naraz. Paletyzator może również podawać palety, stabilizować poszczególne warstwy towarów przekładkami, pakować komponenty, dzięki czemu możliwa jest pełna automatyzacja procesu paletyzacji praktycznie w każdej firmie.

Zalety paletyzacji

Wśród wielu zalet robotów przemysłowych wyróżnia się możliwość szybkiego i bezproblemowego przestawienia paletyzatora na inne parametry jak większe gabaryty ładunków czy regulacja szybkości pakowania. Paletyzatory są także bardziej elastyczne niż „sztywne paletyzery”, dzięki czemu możliwe jest zwiększenie powtarzalności oraz ilości wykonywanych ruchów w danej jednostce czasu. Pozostałe korzyści, jakie daje robot przemysłowy to m.in.:

  • możliwość wykonywania zadań w ciężkich warunkach środowiskowych, przy braku oświetlenia, zapyleniu czy w atmosferze szkodliwej dla obsługi,
  • mniejsze zagrożenie zdrowia pracowników, większa ergonomia pracy,
  • optymalizacja zatrudnienia w firmie,
  • precyzja ruchów wykonywanych według zaprogramowanej, zawsze powtarzalnej sekwencji,
  • zwiększenie poziomu bezpieczeństwa na stanowisku pracy.

Nowoczesne paletyzatory i depaletyzatory

Spośród szerokiej gamy maszyn zaliczanych do robotów przemysłowych coraz większym zainteresowaniem cieszą się takie urządzenia, jak paletyzator oraz depaletyzator. Są to wielozadaniowe maszyny, które doskonale spełniają swoją funkcję w przemyśle, mogąc obsługiwać nawet do kilku linii produkcyjnych równocześnie.

Czym jest paletyzator?

Jest to wielofunkcyjna maszyna automatycznie sterowana, która została stworzona z myślą o formowaniu lub układaniu w stosy zarówno opakowań grupowych, jak i sztywnych pojemników z zawartością w trakcie formowania paletowych jednostek ładunkowych. To, co jest największym atutem współczesnych paletyzatorów, to przede wszystkim:

  • precyzyjne układanie elementów na palecie,
  • możliwość pracy w trybie kilkuzmianowym,
  • powtarzalność układania elementów na palecie,
  • poprawienie warunków, a także bezpieczeństwa pracy.

Głównym elementem tego typu maszyn są urządzenia formujące paletową jednostkę ładunkową, urządzenia odbierające (np. przenośnik z taśmociągiem), a także systemy zabezpieczające i zasilające.

W jaki sposób działa depaletyzator?

Tego typu urządzenia są przeznaczone do rozformowywania paletowych jednostek ładunkowych zarówno z opakowań grupowych, jak i z pojemników sztywnych z określoną zawartością. Podobnie jak w przypadku maszyn dedykowanych do układania w stosy, wyróżnia się modele jedno oraz wielostanowiskowe.

Wydajność i rodzaj depaletyzatora są każdorazowo dostosowywane do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań klienta. Urządzenia te pracują w sposób automatyczny, redukując do minimum czynności wykonywane przez operatora. Palety są wprowadzane w obszar depaletyzacji najczęściej za pomocą transportera rolkowego.

« powrót