Magazynek palet w linii

Magazynek palet w linii

Magazynki palet to jedne z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w systemach transportu paletowego, w szczególności w obszarach zrobotyzowanej paletyzacji. Magazynki przeznaczone są do przechowywania i wydawania palet w zależności od taktu linii.

Zastosowanie magazynków palet w znacznym stopniu ogranicza zaangażowanie obsługi w pracę linii, oraz skraca czas operacji technologicznych. Rola operatora ograniczona jest do załadunku stosu (sztapla) palet do urządzania, po czym system podaje palety na linię w zależności od wymagań danego cyklu.

W przypadku depaletyzacji, układ działa w sposób odwrotny, zbierając jednostki ładunkowe z linii transportu i umożliwiając obsłudze pobranie gotowego stosu palet.

Podstawowe informacje o magazynkach palet:

Standardowo urządzenia przeznaczone są do magazynowania 15szt. palet w wymiarach:

  • 800x600mm (DHP)
  • 800x1200mm (EUR i pochodne)
  • 1000x1200mm (paleta przemysłowa)
  • 1200x1200mm (CHEP)

Specjalnym rodzajem urządzeń są magazynki z możliwością regulacji obszaru załadunkowego, w których możliwe jest dostosowanie przestrzeni do wielkości (szerokości) palety.

W zależności od wyboru trybu pracy magazynki mogą pobierać, lub wydawać pojedyncze palety w sposób automatyczny. Wyróżniamy zatem:

  • kolektory paletowe (stackery) tworzące stos pustych palet
  • podajniki (destackery) wydające pojedyncze palety ze stosu
  • urządzenia uniwersalne - łączą obie powyższe cechy.

Magazynek zbudowany na bazie siłowników pneumatycznych odpowiedzialnych za ruch pionowy stosu palet, oraz pozostawienie (lub pobranie) pojedynczej sztuki jednostki transportowej na przenośniku.

Do innych zalet tego urządzenia należą: oszczędność mediów i pracy operatora wózka widłowego, pewność, iż paleta trafi na linię w odpowiednim momencie, zwiększenie bezpieczeństwa pracy (eliminacja ryzyka kontuzji kręgosłupa, skaleczeń itp.).

Konstrukcja nośna magazynka palet może zostać wykonana ze stali cynkowanej galwanicznie, lub ogniowo oraz z czarnej węglowej stali St3S pokrytej powłoką ochronną, a także stali kwasoodpornej i nierdzewnej (w zależności od funkcji przenośnika).

« powrót

Magazynek palet w linii
PRZYKŁADOWE WDROŻENIA:

2017. System transportu palet i zrobotyzowana paletyzacja kartonów
2017. System transportu palet i zrobotyzowana paletyzacja kartonów

System transportu palet z 3 stanowiskami paletyzacji do automatycznej owijarki, wykonany dla Klienta z branży spożywczej.

2015.  Zintegrowany system transportu, paletyzacji, pakowania, oraz składowania  w zakładzie przetwórstwa mlecznego
2015. Zintegrowany system transportu, paletyzacji, pakowania, oraz składowania w zakładzie przetwórstwa mlecznego

Automatyczny system transportu i paletyzowania produktów z wykorzystaniem robotów przemysłowych, oraz system transportu pełnych palet z przejazdem przez tunel chłodniczy, wraz z końcowym owijaniem folią stretch, oraz naniesieniem odpowiedniej etykiety po obu stronach palety.