Wózek napędzany

Wózek napędzany

Wózek napędzany jest urządzeniem hybrydowym łączącym wózek transportowy i przenośnik wałkowy, bądź łańcuchowy. Wykorzystywany jest w systemach do przemieszczania ładunków między stanowiskami w sposób szybki, z dużą częstotliwością, przy zachowaniu niezależnej pracy dwukierunkowej. To właśnie szybkość działania w połączeniu z aktywnym trybem rewersyjnym stanowi zasadniczą przewagę urządzenia nad klasycznym układem transportu opartym o przenośniki i transfery.

Urządzenia te doskonale sprawdzają się w liniach zasilających i odbiorowych układów zrobotyzowanej paletyzacji. Dostarczają puste palety na stanowiska i odbierają towar gotowy do wysyłki.

Podstawowe informacje o wózkach napędzanych:

  • Wózki oparte są zawsze o torowisko, które tworzą profile stalowe, lub w przypadku znacznych obciążeń i odległości transportu elementy hutnicze w postaci szyn.
  • Do pozycjonowania urządzeń względem linii zasilających/odbiorowych wykorzystywane są czujniki, enkodery, oraz dalmierze laserowe. System sterowania konfigurowany jest indywidualnie do potrzeb linii.
  • W przypadku linii transportu działających na krótkich odległościach (do kilkunastu metrów) zasilanie wózków oparte jest o prowadnice przewodów odpowiednio zwijanych/rozkładanych w trakcie ruchu urządzenia. Dla wózków komunikujących linie na odległości kilkudziesięciu metrów (np. sąsiednie hale), zasilanie maszyn odbywa się z w wykorzystaniem szynoprzewodów.
  • Dla poprawy bezpieczeństwa, oraz większej kontroli ładunku, w szczególności przy znacznych prędkościach urządzeń, w wózkach stosowana jest zabudowa. Boczne prowadzenie/przytrzymanie towaru w trakcie ruchu jest dostosowane do wysokości palety i indywidualnie dopasowane do wymagań w trakcie uzgodnień projektowych.
  • Konstrukcja nośna wykonana ze stali cynkowanej galwanicznie, lub ogniowo, oraz z czarnej, węglowej stali St3S pokrytej powłoką ochronną, a także stali kwasoodpornej i nierdzewnej (w zależności od funkcji i środowiska pracy wózka)
  • Dobór kolorystyki konstrukcji, elementów ruchomych, czy osłon podlega osobnym ustaleniom z użytkownikiem, np. może być ona dostosowana do logotypu przedsiębiorstwa, przy zachowaniu odpowiednich przepisów normatywnych związanych z bezpieczeństwem.
  • Istnieje możliwość wykonania i zaprojektowania wózka pod sprecyzowane, indywidualne potrzeby Inwestora.
« powrót

Wózek napędzany
PRZYKŁADOWE WDROŻENIA:

2019. Rozbudowa systemu transportu palet
2019. Rozbudowa systemu transportu palet

Ze względu na zwiększający się wolumen produkcyjny Klient przyspieszył planowaną rozbudowę systemu transportu palet o kolejne bocznice odbierające palety z produkcji.

2017. System transportu palet i zrobotyzowana paletyzacja kartonów
2017. System transportu palet i zrobotyzowana paletyzacja kartonów

System transportu palet z 3 stanowiskami paletyzacji do automatycznej owijarki, wykonany dla Klienta z branży spożywczej.

2017. System transportu palet
2017. System transportu palet

Dla jednego z naszych wieloletnich dostawców - producenta napędów – zrealizowaliśmy złożony projekt połączonych systemów transportu palet EUR, DHP, oraz rozwiązań niestandardowych. W założeniach przyjęto maksymalizację wykorzystania komponentów własnych Klienta w tworzoną konstrukcję, w tym też rozproszenie sieci falowników lokalizowanych bezpośrednio w zabudowach przy napędach. Jest to pierwsza taka realizacja na rynku polskim oparta o innowacyjne rozwiązanie firmy NORD.

2015. System transportu palet ze sztaplarką i wózkami
2015. System transportu palet ze sztaplarką i wózkami

System transportu palet składający się z przenośników wałkowych, łańcuchowych, obrotnic, magazynków palet, transferów wałkowych i łańcuchowych, zainstalowany u producenta artykułów higienicznych.

2014. System transportu ram okiennych
2014. System transportu ram okiennych

Kompleksowe rozwiązanie składające się ze stanowisk montażowych do okien drewnianych i okien z PVC, oraz stanowisk kontroli jakości na linii montażowej. Dwa stanowiska montażowe wyposażone w przenośniki wałkowe ręczne, układ pochylania ram, oraz ręczne obrotnice, sterowane pneumatycznie.

2005. System transportu palet z wózkami napędzanymi
2005. System transportu palet z wózkami napędzanymi

System transportu palet wyposażony, poza przenośnikami wałkowymi i obrotnicą, w wózek napędzany do transportu palet na większe odległości.