Przenośniki pionowe

Przenośniki pionowe

Urządzenia w postaci przenośników pionowych to doskonałe uzupełnienie systemów modułowych, technologicznych, a także transportu palet. Swoją konstrukcją przypominają windy i dźwigi towarowe, przez co często są mylone z wymienionymi urządzeniami. Transportery wykorzystuje się w liniach, które łączą poszczególne poziomy pracy. Dzięki temu stanowią duże udogodnienie przy kilku kondygnacjach budynków. Poszczególne z nich różnią się budową i specyfikacją techniczną, co pozwala zastosować je w różnych zadaniach na hali produkcyjnej i nie tylko.

Rodzaje przenośników pionowych

Jeśli chodzi o budowę przenośników pionowych, wyróżnić można:

 • Przenośniki pionowe jednosłupowe – umożliwiają przyjmowanie i wydawanie elementów, takich jak paczki, kartony lub pojemniki i inne ładunki o masie nieprzekraczającej 50 kg. Są zwartymi konstrukcjami samonośnymi mocowanymi za pomocą kotwi do podłogi. Nadają się też do montażu do ściany lub stropu, choć jest to rzadziej spotykane rozwiązanie. W przypadku zastosowania dodatkowego oparcia o ścianę lub strop, przy ich użyciu można bezpiecznie przenosić cięższe przedmioty. Całość zajmuje nieznaczną przestrzeń roboczą, a dostarczany sprzęt nadaje się do natychmiastowego podłączenia. Pasują do miejsc, w których ograniczony metraż nie pozwala na instalację większej zabudowy. Na specjalne życzenie wyposażamy je w dodatkowe odciągi;
 • Przenośniki pionowe czterosłupowe – dzięki nim możliwe jest przenoszenie ładunków o masie nawet do 3 ton. Ich główne zastosowanie to transportowanie palet, ale projektujemy również urządzenia do niestandardowych wyrobów, m.in. materiałów konstrukcyjnych w postaci stali, drewna czy tworzyw sztucznych. Komunikują kondygnacje budynków na wysokość do kilkunastu metrów, pozwalając na trzykierunkowy transport towarów;
 • Przenośniki pionowe kontynuacyjne – pozwalają na wymianę ładunków o masie do 50 kg, w tym wiader, pojemników czy opakowań zbiorczych. Automatycznie pobierają towary, działając z prędkością 0.5m/s. Odpowiednie rozwiązanie w przypadku niewielkiej przestrzeni do zabudowy oraz gdy niezbędne jest zachowanie ciągłości odbioru załadunków bez zatrzymywania linii. Tego typu modele powszechnie wykorzystywane są m.in. w branży spożywczej.

Decydując się na instalację przenośnika pionowego, pod uwagę należy wziąć kilka aspektów. Przede wszystkim trzeba określić, jakie ładunki będą transportowane przy pomocy urządzenia. Duże znaczenie ma też wysokość i liczba kondygnacji, na których ma funkcjonować transporter, a także kierunek przyjmowania i wydawania towarów.

Oferowane przez PROMAG S.A. urządzenia mają różne opcje wyposażenia. Chcąc wybrać specyfikację dopasowaną do posiadanej linii transportowej, zachęcamy do kontaktu. Pomożemy w doborze najlepszej konfiguracji jednosłupowej, czterosłupowej lub kontynuacyjnej.

Przenośniki pionowe w Promag

W naszej ofercie znaleźć można gotowe kompleksowe rozwiązania magazynowe. Urządzenia pozwalają stworzyć stabilne połączenie pomiędzy pomostem a systemem rozładunku i załadunku towarów. Dostarczane przenośniki pionowe posiadają szereg zalet w tym:

 • możliwość obsługi z poziomu posadzki poprzez ręczny wózek paletowy;
 • bezobsługowy system transportu, w którym odbiór palet następuje automatycznie;
 • możliwość zastosowania dowolnie długich buforów paletowych wykorzystywanych np. w kompletacji wysyłek;
 • zintegrowane rozwiązanie dedykowane do pomostów magazynowych;
 • zastosowanie w produkcji różnych materiałów, takich jak profile aluminiowe czy stal nierdzewna i konstrukcyjna, co pozwala dopasować sposób wykonania do różnych środowisk pracy;
 • dodatkowe zabezpieczenie konstrukcji dzięki użyciu płyt akrylowych lub poliwęglanu;
 • łatwość w konserwacji i serwisowaniu;
 • prosty dostęp konserwacyjny i serwisowy do wszystkich urządzeń;
 • obniżenie kosztów eksploatacyjnych poprzez brak rejestracji i dozoru UDT.

Nasze realizacje z powodzeniem komunikują linie rozmieszczone na kilku kondygnacjach. Przenośniki pionowe wykonujemy indywidualnie, dopasowując konstrukcję do specyfiki danego miejsca pracy i indywidualnych potrzeb. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia wszelkich szczegółów z konstruktorami.

« powrót